Konsultacja podologiczna

 

Konsultacja podologiczna ma na celu rozpoznanie patologicznych zmian i deformacji stóp oraz dobranie odpowiedniej formy terapii.

 

1.Specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad odnośnie jego stanu zdrowia i początków wystąpienia dolegliwości.

2.Podolog dokonuje oceny skóry, paznokci i deformacji stóp.

3.Następnie omawia z pacjentem przyczynę powstawania problemu i przedstawia plan indywidualnej terapii oraz pielęgnacji domowej.

 

Podczas konsultacji specjalista szczegółowo odpowie na wszystkie pytania dotyczące prawidłowej pielęgnacji stóp. Wizyty u podologa nie warto odwlekać – zwłaszcza gdy ze stopami lub paznokciami dzieje się coś niedobrego. Im szybciej zostaną wdrożone odpowiednie działania terapeutyczne i profilaktyczne, tym lepiej dla pacjenta.

 

Kto i dlaczego powinien udać się na konsultację podologiczną?

 

  • Osoby z cukrzycą

Cukrzyca niesie za sobą konsekwence zdrowotne, jak również wiele niebezpiecznych powikłań związanych ze stopą cukrzycową. Pacjenci dotknięci zespołem stopy cukrzycowej (ZSC) mają suchą i delikatną skórę w obrębie stóp, pojawiają się również nadmierne zrogowacenia. Dlatego, aby zapobiegać ZSC warto zadbać o profilaktykę i zapytać specjalistę o odpowiednią pielęgnację.

 

  • Osoby starsze

Z wiekiem paznokcie mogą zmieniać kształt, grubość oraz kolor. Osoby starsze również mogą mieć problem z krążeniem w wyniku czego wzrost paznokcia może być opóźniony. U wielu starszych osób zauważalna jest zmiana kierunku wzrostu paznokcia, co może powodować nadmierne rogowacenie i i powstawanie paznokci szponowatych.

 

  • Sportowcy

Ucisk lub nieodpowiednie obuwie mogą powodować podrażnienie bocznych wałów paznokciowych, co powoduje nadmierne ich rogowacenie.

 

  • Dzieci i młodzież

Do najliczniejszej grupy przypadków wśród dzieci należą brodawki wirusowe lub wrastające paznokcie. Jeśli pojawia się nadmierne rogowacenie naskórka może być to spowodowane wadami postawy, w tym stóp.

 

  • Osoby pracujące w ciężkim obuwiu

Praca w mało przewiewnych butach może powodować nadpotliwość. Nie wygodne lub źle dopasowane obuwie mogą przyczyniać się do pojawienia się odcisków oraz modzeli.

 

Przygotowania do konsultacji podologicznej obejmują:

1.zadbanie o higienę stóp – jednak bez nakładania balsamów, kremów i maści;

2.powstrzymanie się od samodzielnego usuwania zmian skórnych i obcinania paznokci – dzięki temu podolog może zobaczyć rzeczywiste objawy oraz ocenić ich stopień zaawansowania;

 

Czas trwania wizyty: 30 min

 

 

 

 

Szczegółowe informacje

o leczeniu i usługach dostępnych w naszym gabinecie

PodoMed - Gabinet Podologiczny

Anetta Mazur

Podstawowy zabieg podologiczny / Rozszerzony zabieg podologiczny

 

W podstawowym zabiegu podologicznym specjalista dąży do poprawy stanu zdrowia stóp odpowiednio dobraną terapią. Jest to zabieg leczniczy. Poprzedzają go dokładne oględziny i wywiad podologiczny. Celem takiego zabiegu jest nie tylko pozbycie się uporczywych problemów , ale również wdrożenie postępowania leczniczego i ustalenia pielęgnacji domowej. Do podstawowego zabiegu podologicznego stosuje się wyłącznie narzędzie sterylne i jednorazowe. Dzięki temu eliminuje się ryzyko zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Skóra opracowana w odpowiednim kierunku, zgodnie z zasadami i dzięki wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczy się zachowując gładki i zdrowy wygląd na wiele tygodni.

 

Podstawowy zabieg podologiczny to więcej niż pedicure leczniczy. PZP trwa ponad godzinę i zawsze przeprowadzany jest w gabinetowych warunkach.

 

Obcinam paznokcie w sposób właściwy, jednocześnie tłumaczę, jak powinny być obcinane w przyszłości. Następnie pozbywam się także nadmiaru zrogowaciałego naskórka, w sposób delikatny i przemyślany. Usuwam tylko ten stary i zbędny.

Podczas podstawowego zabiegu podologicznego podolog nie moczy stóp przed zabiegiem.

Praca nie jest wykonywana na rozmiękczonym naskórku, ponieważ zaburza to ocenę wyglądu stóp pacjenta. Bardzo często prowadzi również do ściągnięcia zbyt dużej ilości zrogowaciałego naskórka, co później doprowadzi do szybszego jego odrostu.

Na zakończenie zabiegu pacjent dostaje zalecenia, co do pielęgnacji domowej swoich stóp, żeby mógł się cieszyć ich dobrą kondycją przez długi czas. Dobieram specjalistyczny preparat pod kątem skóry pacjenta.

 

 

Rozszerzony zabieg podologiczny

Jest rozwinięciem PZP o usunięcie odcisków lub opracowanie pękających pięt. Choć tego typu zrogowacenia bywają bardzo bolesne i ograniczają normalne funkcjonowanie, w przypadku odcisków w większości wypadków ich usunięcie jest bezbolesne, zaś opracowanie pięt całkowicie bezbolesne.

Na zakończenie aplikowane są indywidualnie dobrane do potrzeb preparaty do pielęgnacji skóry stóp paznokci. Po usunięciu odcisków/opracowaniu pękających pięt zostaną zastosowane odpowiednie opatrunki.

 

 

Czas trwania wizyty: 60-90 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

 

Pielęgnacja / terapia stopy cukrzycowej

 

Chorujesz na cukrzycę i martwisz się o stan swoich stóp? Już dziś umów się na wizytę w naszym gabinecie podologicznym. Otoczę Cię kompleksową opieką i zadbam o Twój komfort oraz zdrowie skóry i paznokci u stóp.

 

 Stopa cukrzycowa- czym jest i dlaczego wymaga interwencji specjalisty.

Stopa cukrzycowa to powikłanie wynikające z niedostatecznie kontrolowanej glikemii, którego pacjenci, szczególnie w starszym wieku, bardzo się obawiają. Zmienione chorobowo stopy diabetyka mają skłonność do głębokich, trudno gojących się ran i owrzodzeń, ich leczenie wymaga specjalistycznych opatrunków i jest bardzo czasochłonne. Jedną z przyczyn rozwoju zespołu stopy cukrzycowej jest neuropatia.

Zgodnie z definicją Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, stopa cukrzycowa to zespół zmian patologicznych, które powstają wskutek uszkodzenia nerwów, więzadeł oraz upośledzenia krążenia u pacjentów z długotrwałą cukrzycą. Samym pacjentom powikłanie to zwykle kojarzy się z deformacjami i głębokimi, trudno gojącymi się ranami na stopach.

Wyróżnia się dwa rodzaje stopy cukrzycowej:

  • Stopę cukrzycową neuropatyczną;
  • Stopę cukrzycową niedokrwienną.

W jednym i w drugi przypadku pierwotną przyczyną niekorzystnych zmian jest przewlekła hiperglikemia, natomiast w zależności o mechanizmu uszkodzenia stopy (naczyniowy czy neuropatyczny), różny jest jej wygląd, charakter patologicznych zmian oraz stosowane leczenie.

  • Duża skłonność do bezbolesnych uszkodzeń stopy. Z powodu zniesionego przez neuropatię układu wegetatywnego czucia, pacjent może nie zauważyć, że ma poranioną stopę, bo np. w bucie miał odłamek szkła;
  • Duże ryzyko poparzeń stopy podczas kąpieli/prysznica (zniesione odczuwanie temperatury przy cienkiej, suchej skórze na stopach);
  • Jest to postać bólowa stopy cukrzycowej, w odróżnieniu od stopy niedokrwiennej – bezbólowej. Ból nasila się w nocy. Jest to typowy ból neuropatyczny (pieczenie, mrowienie, ból przeszywający), a nie wynikający z uszkodzenia stopy;
  • Ruch (chodzenie) nie powoduje bólu;
  • Skóra na stopie neuropatycznej jest ciepła i różowa (w odróżnieniu od sinej i zimnej stopy niedokrwiennej);
  • Stopy nie pocą się, skóra często jest przesuszona;
  • Na tętnicy grzbietowej stopy jest wyraźnie wyczuwalne tętno;
  • Zniesiona odczuwanie: wibracji, temperatury, bólu;
  • Stopy mają skłonność do drętwienia;
  • Stopa nawet bez przerwania ciągłości skóry może być zniekształcona – płaska, szeroka, z młoteczkowatymi palcami;
  • Duża skłonność do modzeli i nagniotków

 

Stopa niedokrwienna a neuropatyczna-podstawowe różnice.

Stopę niedokrwienną, angiopatyczną można rozpoznać po chromaniu przestankowym, jest to ból w kończynach, który pojawia się w trakcie wysiłku (także chodzenia) i ustępuje w trakcie odpoczynku. W przypadku stopy neuropatycznej ból podczas ruchu nie występuje. Przy stopie niedokrwiennej stopa nie ulega zniekształceniu, nie staje się szeroka i płaska, jest też dobrze zachowane czucie temperatury i bólu. Niedokrwienie w stopach można też rozpoznać po zasinieniach skóry, w szczególności przy opuszkach palców,może też prowadzić do powstania owrzodzeń angiopatycznych charakteryzujących się obecnością suchych, czarnych tkanek martwiczych, których nie stwierdza się w przypadku owrzodzeń neuropatycznych. W przypadku angiopatii nawet najmniejsze skaleczenia goją się wolno, co jest efektem słabego ukrwienia stopy.

 

PROFILAKTYKA

Nie ma jednego skutecznego sposobu leczenia stopy neuropatycznej. Można za to zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia wyrównując poziom cukru we krwi. Szczególnie istotne jest, aby nie doprowadzić do rozwinięcia stopy cukrzycowej. Najważniejsza jest tutaj samokontrola stóp, odpowiednia dieta, kontrola glikemii, unikanie używek, przestrzeganie zasad higieny, a także unikanie noszenia klapek lub sandałów z odkrytymi palcami i piętami. Zaleca się również profilaktyczne zabiegi w gabinecie podologicznym.

 

ZALECENIA PODOLOGA
Dobór obuwia, które powinny być wystraszająco szerokie, długie, wygodne i z miejscem na wysokie sklepienie. Powinno być ono wykonane z naturalnych i miękkich materiałów. Skarpetki najlepiej bezuciskowe i pozbawione szwów, wykonane z wełny lub bawełny. Osoby ze stopą neuropatyczną powinny zaopatrzyć się we wkładki odciążające. Odpowiednie będą również ortozy indywidualne, które odciążą miejsca wrażliwe i narażone na uraz.
 
PIELĘGNACJA DOMOWA
Stopy powinny być myte w optymalnej temperaturze i nie dłuzej niż 15 minut. Należy je oglądać codziennie i w dobrym oświetleniu. Zauważenie rany lub otarcia we wczesnym stadium pozwoli na podjęcie szybkich działań i zagojenia się uszkodzenia skóry. Osoba chora nie powinna samodzielnie usuwać modzeli i odcisków. Nie zaleca się także stosowania preparatów o silnym składzie, które mogą przyczynić się do podrażnienia naskórka a nawet powstania owrzodzenia. Należy również pamiętać o codziennych ćwiczeniach fizycznych, które wzmocnią mięśnie i poprawią układ krążenia.

 

Czas trwania wizyty: 60-90 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Obcięcie, oszlifowanie paznokci, oczyszczenie wałów paznokciowych

 

Zabieg podologiczny, polegający na prawidłowym skróceniu, oczyszczeniu i oszlifowaniu paznokci oraz wałów paznokciowych, przy użyciu specjalistycznych, sterylnych narzędzi, wraz z aplikacją preparatów leczniczych.

Wskazania:

• nieprawidłowy kształt płytki paznokcia

• trudności w skracaniu paznokci

• deformacje i dolegliwości bólowe spowodowane nieprawidłowym skracaniem płytki paznokcia

• paznokcie wrastające

• paznokcie wkręcające

• dolegliwości bólowe w obrębie wałów paznokciowych

 

 

Czas trwania wizyty: 60-90 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Oczyszczenie/opracowanie paznokci zmienionych chorobowo, grzybiczych

 

Oczyszczanie paznokcia przez podologa w trakcie leczenia dermatologicznego z uszkodzonych lub zainfekowanych fragmentów pozwala na lepsze wnikanie preparatów, zabezpiecza przed powikłaniami i zapewnia korzystny efekt estetyczny. Zabieg wykonywany jest przy użyciu profesjonalnej frezarki oraz frezów. Narzędzia są sterylne bądź jednorazowe. Podolog po dezynfekcji stóp pacjenta przeprowadza oględziny i wywiad. Płytka paznokciowa zostaje skrócona i opracowana, a zmienione chorobowo fragmenty paznokcia usunięte. Następnie odsuwa się skórki i dokładnie oczyszcza wały boczne. W przypadku grzybicy często osłabiony paznokieć zaczyna głębiej się osadzać, co może skutkować wrastaniem. Na koniec podolog aplikuje odpowiedni preparat leczniczy w sposób prawidłowy i w zaleconej dawce. Jeśli płytka paznokciowa jest zajęta chorobowo tylko w części i dodatkowo stosowane jest leczenie doustne, podolog może przeprowadzić rekonstrukcję paznokcia przy użyciu specjalistycznych żeli, mas bądź akryli podologicznych.

 

 

Czas trwania wizyty: 60-90 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Opracowanie wrastającego, wkręcającego paznokcia

 

WRASTAJĄCY PZANOKIEĆ jest to stan, w którym twarda tkanka paznokcia, naruszyła ciągłość miękkiej tkanki (w tym przypadku to boczny wał paznokcia), stając się dla niego ciałem obcym co wywołuje pojawienie się mechanizmów obronnych w postaci wrażliwości na dotyk, stanu zapalnego, zaczerwienienia i dolegliwości bólowych. Przyczynami wrastających paznokci są m.in. nieprawidłowe obcięcie, nieodpowiednie obuwie, różnego rodzaju urazy, wykonywanie niektórych ćwiczeń fizycznych, nawracająca grzybica, nadwaga ,wrodzone predyspozycje do wrastania paznokci, płaskostopie poprzeczne. Po czym poznać, że paznokieć rośnie nieprawidłowo? Etapy rozwijania się wrastającego paznokcia:

1. W początkowej fazie zauważysz, że podczas chodzenia odczuwasz lekki dyskomfort.

2. Odczucie, że “coś Ci przeszkadza w skarpetce lub bucie” przerodzi się w lekki ból.

3. Ból nasili się, gdy założysz wąskie obuwie lub obcasy, ponieważ wtedy paznokieć z większą siłą będzie wrastał w wał okołopaznokciowy.

4. Jeżeli nie zareagujesz na tym etapie, w miejscu wrzynania się paznokcia w skórę pojawi się mała rana.

5. Z czasem w ranie pojawi się krew – oznaka, że to już naprawdę ostatni moment na leczenie.

6. Ostatni etap to ropiejąca i bardzo bolesna rana, która niemal uniemożliwia chodzenie.

 

Paznokcie, które wrastają w palce u stóp, mogą przysporzyć sporo bólu. Dlatego reaguj od razu, gdy tylko poczujesz dyskomfort podczas chodzenia. Szybka reakcja to gwarancja całkowicie bezbolesnego i nieinwazyjnego leczenia w gabinecie podologicznym.

Podolog już na pierwszej wizycie zlikwiduje dolegliwości bólowe wrastającego paznokcia. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie tym szybciej można spodziewać się zadowalających efektów. Istnieje wiele metod korekcji paznokci wrastających. Podolog jednak zawsze wybiera tą najlepszą dla danego pacjenta. Najczęściej jednak, aby terapia była skuteczna dobiera odpowiednią klamrę ortonyksyjną. Zalety klamer:przynoszą natychmiastową ulgępoprawiają kształt paznokcianie przeszkadzają podczas codziennej aktywnościrosną z paznokciemmożna je stosować, jako profilaktykę nawrotów po zabiegach chirurgicznych Wkręcające paznokcie bardzo często są mylnie diagnozowane jako paznokcie wrastające.

 

WKRĘCAJĄCE PAZNOKCIE – to problem równie często spotykany, jak paznokcie wrastające. Różnica między tymi zmianami jest taka, że w przypadku paznokcia wrastającego płytka uszkodziła miękką tkankę skóry, stając się dla niej ciałem obcym, co wyzwala w organizmie mechanizmy obronne w postaci stanu zapalnego i hipergranulacji, natomiast wkręcający paznokieć charakteryzuje się zawiniętymi bocznymi fragmentami płytki tworząc kształt rurki, nie uszkadza tkanki, a dolegliwości bólowe powoduje ściśnięte przez płytkę łożysko. Bardzo często chcąc sobie pomóc udajemy się do salonu kosmetycznego, w którym osoba wykonująca pedicure wycina fragment sprawiający ból. Oczywiście taki zabieg uwalnia od niemiłych dolegliwości ale tylko chwilowo, dlatego że powtarzanie tej czynności systematycznie przyczynia się do procesu wkręcenia płytki. Należy pamiętać, że jest to proces długotrwały, który nie będzie przeszkadzał nam w codziennym życiu, ale problemy mogą pojawić się już po kilku lub kilkunastu miesiącach. Wówczas jest to "pierwszy dzwonek" do pojawienia się u podologa, gdyż jest jeszcze pewność całkowitego odwrócenia deformacji. W przypadku zmiany przewlekłej, paznokieć może całkowicie i nieodwracalnie zmienić kształt. Zalecane jest wtedy założenie klamry w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiec?Oto kilka informacji na temat powstawania tego problemu oraz porad dotyczących profilaktyki.

 

PRZYCZYNY WKRĘCANIA PAZNOKCI SĄ NASTĘPUJĄCE:

• Nieprawidłowe skracanie płytki paznokcia lub wycinanie bocznych fragmentów płytki, które sprawiają ból,

• Nieodpowiednie obuwie (wysokie obcasy, wąski szpic),

• Choroby kości i stawów,

• Suchość płytki paznokcia,

• Predyspozycje genetyczne (budowa paznokcia),

• Deformacje stóp (Hallux Valgus, Hallux Rigidus),

• Nadmierne rogowacenie płytki paznokciowej.

 

Widząc, jak wiele czynników wpływa proces wkręcania paznokci należy podjąć działania w kierunku ZAPOBIEGANIA temu problemowi. Przede wszystkim:

• Prawidłowo skracać paznokcie (prosto z lekko zaokrąglonymi bokami, NIE WYCINAĆ UCISKAJĄCYCH FRAGMENTÓW),

• Nosić obuwie, które nie powoduje ucisku palców stóp i ocierania palców o wewnętrzną część buta,

• W miarę możliwości przy deformacjach stóp postarać się o odpowiednio dostosowane wkładki do butów, które prawidłowo ukształtują stopę,

• W przypadku dolegliwości bólowych ze strony paznokcia niezwłocznie zgłosić się do podologa.

 

 

Cena:od 150 zł             

Czas trwania wizyty: 60-90 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

 

Rekonstrukcja płytki paznokcia pozwala na jej przedłużenie, zabezpieczając delikatne miejsce, które po utracie naturalnej płytki pozostało odsłonięte, przez co jest narażone na urazy Czasami, wskutek zdarzeń losowych, możemy stracić część płytki paznokciowej. Dzieje się tak w wyniku np. urazów mechanicznych. Paznokieć u stopy może zostać również w znacznym stopniu opiłowany gdy jesteśmy w trakcie leczenia np. grzybicy. Po przeprowadzonej terapii choroby wiele osób decyduje się na rekonstrukcję paznokcia aby odzyskać jego estetyczny wygląd. Odbudowa paznokcia to w niektórych sytuacjach jedyny sposób na odzyskanie estetycznego wyglądu paznokci u stóp, które uległy urazowi mechanicznemu bądź chorobie. Na czym polega zabieg? Podolog odbudowuje utracony fragment paznokcia wykorzystując w tym celu specjalną masę żelową lub akrylową. Rekonstrukcja paznokcia możliwa jest jednak wyłącznie w przypadku, gdy zachowane jest minimum 1/3 naturalnej płytki. Dla kogo jest zabieg? Z naszego zabiegu korzystają osoby z paznokciami pourazowymi, ubytkami w płytce paznokciowej, a także z zahamowanym wzrostem paznokcia, dla których estetyka paznokci jest istotna. Efekt zabiegu: odbudowany paznokieć, który wygląda jak naturalny, Jakie są przeciwwskazania do rekonstrukcji płytki paznokcia? Niestety, rekonstrukcja płytki paznokcia to zabieg, którego nie można przeprowadzić w momencie, gdy pozostałość naturalnej płytki jest mniejsza niż 1/3. W takich przypadkach mogą wystąpić trudności ze stabilnym zamocowaniem masy żelowej lub akrylowej.

O czym trzeba pamiętać po zabiegu rekonstrukcji paznokcia? Po zakończonym zabiegu, podolog poinformuje o konieczności natychmiastowego usunięcia rekonstrukcji w przypadku podejrzanych symptomów (np. zmiany koloru płytki). Zrekonstruowana część paznokcia będzie naturalnie zrastać. Po kilku tygodniach należy ją całkowicie usunąć.

 

 

Cena: 150 zł             

Czas trwania wizyty: 35 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Odbarczenie krwiaka podpaznokciowego (hematoma podpaznokciowa)

 

Kiedy zgłosić się do gabinetu? Najlepiej jak najszybciej, ponieważ czas odgrywa tu bardzo ważną rolę. Odbarczenie krwi spod paznokcia w przeciągu 24 godzin od urazu daje gwarancje na zachowanie płytki paznokciowej. Co to jest krwiak podpaznokciowy? Krwiak podpaznokciowy to nic innego jak wylew krwi pod paznokciem. Pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem. Najczęstszą przyczyną powstania krwiaka jest uraz mechaniczny, zbyt ciasne buty, intensywne wycieczki po górach w źle dopasowanym obuwiu oraz zbyt długie paznokcie. Płytka paznokciowa zmienia wówczas kolor oraz kształt. Przy bardzo dużym ucisku dochodzi również do odczepienia się płytki paznokciowej od łożyska. Jak wygląda usuwanie krwiaka podpaznokciowego? Odbarczenie krwiaka w gabinecie jest bezbolesne. Pacjent podczas zabiegu poczuje jedynie delikatne ukłucie. Zabieg wykonuję przy użyciu narzędzi rotacyjnych. Po zabiegu nakładam opatrunek zabezpieczający i wydaję wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Pamiętaj, że odbarczenia można dokonać tylko do 24 godzin po urazie. Po tym czasie krew skrzepnie i nie będzie możliwe swobodne jej uwolnienie. Ważne różnicowanie Pamiętaj, że każdą zmianę zabarwienia płytki należy uważnie obserwować. Zmiana melanocytowa, która pojawiła się nagle, bez żadnej przyczyny (nie doznałeś urazu paznokcia oraz nie miałeś ciasnego obuwia) i nie zrasta wraz ze wzrostem paznokcia, może oznaczać czerniaka płytki paznokciowej. Czerniak jest bardzo agresywnym podstępnym nowotworem, który bardzo szybko daje przerzuty do innych organów. Dlatego, kiedy zauważysz u siebie niepokojącą zmianę od razu zgłoś się do specjalisty.

 

 

Czas trwania wizyty: 30 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Usunięcie odcisku

 

Odcisk to zgrubiała, ograniczona warstwa naskórka, powstała w rezultacie silnego i długotrwałego nacisku fizycznego lub mechanicznego na dane miejsce. Wnika w głębsze warstwy powodując ból. 

 

Najczęstsze miejsca powstawania odcisków:

  • na stawach palców,
  • pomiędzy palcami,
  • na podeszwie stopy,
  • pod płytką paznokciową,
  • w wałach paznokciowych.

 

Główną przyczyną powstawania odcisków jest noszenie źle dobranego i niewygodnego obuwia tj. za małego, zbyt sztywnego lub za wąskiego. Pacjenci, którzy borykają się z problemem odcisków na stopach, boją się umówić na wizytę, ponieważ myślą, że czeka ich ból podczas usuwania zmiany. Tymczasem jest to zabieg bezbolesny, w żaden sposób nie ograniczający naszej ruchomości. Prawidłowe postępowanie po zabiegowe ogranicza możliwość nawrotów

Błędy w leczeniu domowymi sposobami:

  • stosowanie różnych maści, plastrów lub płynów na odciski, doprowadzając do powstawania rozległych maceracji, a nawet ran na stopach.
  • usuwanie odcisków poprzez moczenie stóp w roztworze wody z mydłem i głębokie wycinanie odcisku, powodując skaleczenia lub rany.
  • usuwanie odcisków przykładając na miejsce zmiany plastry cebuli, czosnku i cytryny następnie owijając je folią, czego efektem jest również głęboka i bolesna maceracja.

Te metody niestety nie przynoszą efektów na dłuższą metę, a wręcz przeciwnie powodują szybkie nawroty zmian. Im dłużej i częściej są stosowane tym stan się pogarsza.

Jak długo trwa terapia w gabinecie podologicznym?

Im większe i głębsze odciski tym terapia może być dłuższa. Czasami jednak wystarczy wykonać tylko jeden zabieg i mieć spokój na długi czas, niemniej jednak w przypadku dużych odcisków należy nastawić się na wielomiesięczną terapię. Aby jednak tak się nie stało należy zwrócić się do podologa po pomoc, w momencie gdy pojawiają się pierwsze zmiany na stopach, a następnie stosować się do zaleceń.

  • zmienić obuwie na wygodne,
  • jeśli jest taka potrzeba nosić dobre wkładki ortopedyczne,
  • stosować indywidualne odciążenia,
  • odpowiednio pielęgnować stopy w warunkach domowych,
  • regularnie wykonywać profilaktyczne zabiegi profilaktyczne w gabinecie podologicznym.

NIGDY NIE STOSUJ PREPARATÓW NA ODCISKI WE WŁSNYM ZAKRESIE !! ZWŁASZCZA JEŚLI CHORUJESZ NA CUKRZYCĘ !!!

 

 

Czas trwania wizyty: 30-60 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Usunięcie modzela

 

Modzel ( hiperkeratoza) jest to zjawisko nadmiernego, przyspieszonego namnażania komórek skóry, rogowacenia i gromadzenia naskórka. Skóra staje się zgrubiała i wypukła, a jej powierzchnia może być popękana, gładka lub szorstka koloru żółtawego.

 

Czynnikami sprzyjającymi powstaniu hiperkeratozy i modzeli mogą być:

  • zaburzenia rogowacenia naskórka,
  • drażnienie mechaniczne np. obuwiem lub jego brakiem, częste i głębokie usuwanie naskórka,
  • deformacje stóp i palców, które prowadzą do zmian w rozłożeniu obciążenia,
  • nadmierna potliwość,
  • dziedziczne,
  • suchość i chemikalia.

 

MODZEL – to zespół nadmiernie zrogowaciałych komórek naskórka, nie jest ograniczony,zmiana bardziej rozlana niż odcisk, powstały jako ochrona przed nadmiernym tarciem i/lub naciskiem. Jest efektem mechanizmów obronnych organizmu, które uaktywniają się w celu ustrzeżenia przed jeszcze większymi uszkodzeniami.Modzele nie powodują dolegliwości bólowych. Nieleczone mogą wywoływać uczucie pieczenia.Do ich usunięcia najczęściej wystarczy jedna wizyta u podologa. Proces usuwania jest bezbolesny.

Najczęstsze lokalizacje modzeli:

  • na stawach 2,3,4,5 palca,
  • na opuszkach palców,
  • pod główkami kości śródstopia.

 

Pamiętaj!!! Jakakolwiek deformacja stóp nie pozawala na zlikwidowanie modzeli na stałe.

Chcąc się cieszyć lekkim chodzeniem korzystaj regularnie z usług podologa, a zmiany zdecydowanie się zmniejszą i nie będziesz czuł dyskomfortu podczas chodzenia.

 

 

Czas trwania wizyty:30-60 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Terapia brodawki wirusowej / Terapia brodawek mnogich

 

Brodawki, potocznie zwane kurzajkami, są wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Nabywane zwykle na basenach, siłowniach, w hotelach, a nawet podczas przymierzania obuwia. Leczenie jest długotrwałe i wymaga bezwzględnej współpracy z podologiem. Zaleca się również suplementację w celu wzmocnienia układu immunologicznego – to nasza odporność warunkuje szybkość ustępowania zmian. Jak wygląda proces podologicznego leczenia brodawek. W zależności od typu brodawki podolog:

• wykona elektrokoagulację,

• oczyści miejsce zajęte wirusem,

• zastosuje odpowiednie preparaty chemiczne, przyżegające i złuszczające,

• zastosuje preparaty hamujące rozwój wirusa,

• pod koniec terapii zastosuje odpowiednie preparaty regenerujące naskórek.

 

W naszym gabinecie najczęściej stosujemy preparaty chemiczne, które “wyciągają” zmiany do zewnątrz – przeciętna brodawka wirusowa sięga nawet około 5-6mm w głąb skóry, stąd często zabiegi dermatologiczne polegające na wymrażaniu zmian nie przynoszą efektów, z kolei usunięcie chirurgiczne pozostawia trwałą bliznę co zaburza prawidłową biomechanikę stop.

 

Kurzajki – jak wyglądają? Przede wszystkim są szorstkie i mają nierówną strukturę. Mogą występować pojedynczo, ale nie jest to reguła, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których kurzajki pojawiają się w skupiskach. Czasem zdarza się, że pacjenci mylą kurzajkę z odciskiem, jednak odcisk ma płaską i gładką powierzchnię. Aby mieć pewność co do diagnozy, zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

 

PAMIĘTAJ NIGDY NIE LECZ SIĘ NA WŁASNĄ RĘKĘ PONIEWAŻ PRZEZ TAKIE DZIAŁANIE WIRUS MOŻE ROZWINĄĆ SIĘ JESZCZE BARDZIEJ!!!

 

Jeśli chcesz zadbać o skórę swoich stóp w taki sposób, aby nie pojawiły się na niej kurzajki, pamiętaj o tym, aby regularnie dbać o higienę stóp. Staraj się unikać sytuacji, w których chodzisz boso w miejscach publicznych. Pojawiające się skaleczenia należy zawsze dokładnie opatrzeć. Dbanie o ogólną odporność organizmu również nie jest bez znaczenia. Profilaktyka to pierwszy krok do zdrowych stóp! 

 

 

Czas trwania wizyty: 30 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 

Przeciwskazania: brak

 

 

 

 

Terapia pękających pięt (opracowanie, opatrunek z maścią)

 

Powodów powstawania rozpadlin na skórze stóp może być wiele, jednak należy pamiętać o tym, że mogą one być następstwem wielu chorób ogólnoustrojowych Najczęstsze przyczyny:• zaburzenia w gospodarce wodno - lipidowej,

• zaburzenia rogowacenia,

• niewłaściwa pielęgnacja,

• leki cytostatyczne,

• leki rozrzedzające krew,

• neuropatia cukrzycowa,

• deformacje stóp,

• nadwaga,

• nieprawidłowo dobrane obuwie, o uprawianie sportu

• dermatologiczne choroby skóry typu grzybica, łuszczyca, liszaj płaski, o i inne

 

Jak postępuje podolog? Przywracanie skórze zdrowego wyglądu, w tym usunięcie zrogowaceń i wyleczenie ran powstałych na skutek pęknięć naskórka jest procesem długotrwałym i zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz współpracy z Podologiem. Wymaga regularnych wizyt i stosowania się do zaleceń podczas pielęgnacji domowej. Jednak pomimo wielu trudności, jest to problem odwracalny dlatego warto zwrócić się do Podologa o pomoc, gdyż dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu oraz odpowiedniemu postępowaniu jest on w stanie skutecznie usunąć tą dolegliwość.

 

 

Czas trwania wizyty: 60-90 min

Zalecenia po zabiegu: Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni. Stosowanie preparatów specjalistycznych 2x dziennie. Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Przeciwskazania: (względne) nieunormowana cukrzyca; problemy z krzepliwością krwi

 

 

 

 

Wkładka odciążająca PWO15

 

PWO15 to wyrób medyczny, który wykonywany jest wyłącznie przez specjalistów . Po szczegółowym wywiadzie, badaniu fizykalnym, ocenie zmian przeciążeniowych oraz ocenie postawy ciała, wykonuje się indywidualną wkładkę PWO15.

Wkładka wykonana jest z 3 cienkich warstw. Jest cienka, miękka i komfortowa w użytkowaniu. Sprawdzi się w większości modeli butów.Wkładkę wykonuje podolog pod wymiar i potrzeby stopy pacjenta.

PWO 15 - pozabiegowa wkładka odciążająca w stanach przewlekłych zmian podologicznych narzędzie pracy Podologów
po zabiegu usunięcia odcisków i modzeli
po zabiegu elektrokoagulacji
wspomagająco - odciązenie w bólach stóp - zapalenie rozciągna podeszwowego, inne bóle pięt i przodostopia
w przypadku bolesnych zmian skórnych- ścieńczonego naskórka
odciążenia aplikowane do buta np pięta Haglunda, nagniotki na palcach, choroba Tylora
lub po prostu dla komfortu i odpoczynku naszych stóp
PROSTE PROFESJONALNE ROZWIĄZANIE - z materiałem bez pamięci kształtu - dzięki czemu nie traci swoich właściwości- trwałe rozwiązanie z materiałów stosowanych we wkladkach ortopedycznych.

 

 

Cena: od 180 zł          

Czas trwania wizyty: 60 min

 

 

 

 

Wkładki korekcyjne 

 

Indywidualne wkładki ortopedyczne

Badania wskazują, że min. 75% populacji doświadcza problemów ze stopami (kończyną dolną) w ciągu swojego życia. Niezależnie czy jest to ostroga piętowa, płaskostopie czy koślawość, problemy te są częste dla wszystkich pacjentów rozpoczynając od dzieci a kończąc na osobach w podeszłym wieku. Wkładki ortopedyczne Vasyli Medical mają za zadanie przywrócić naturalną oś kończyny dolnej i złagodzić dzięki temu problemy związane ze stopami.

 

Jesteśmy stworzeni do chodzenia po naturalnych, miękkich powierzchniach, jak ziemia czy piasek, które ułatwiają dostosowanie naturalnej osi kończyny dolnej. Niestety, nasze stopy codziennie mają kontakt z innym środowiskiem. Chodzenie i stanie na nienaturalnych, płaskich i twardych powierzchniach jak chodnik czy podłoga, zmusza naszestopy do rotacji wewnętrznej, a ich łuki naraża na spłaszczanie (nazywamy to nadmierną pronacją).

Niewłaściwe ułożenie stóp i nóg może spowodować przeciążenia i uszkodzenia innych części ciała – tak jak złe wyważenie opon może uszkodzić układ kierowniczy i zawieszenie w samochodzie. Złe ułożenie kończyny dolnej upośledza normalną funkcję kolana i biodra, tak samo jak zwiększa napięcie mięśniowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W celu eliminacji tych dolegliwości trzeba ustawić stopy i ciało w ich prawidłowej pozycji – musimy przywrócić naturalną oś kończyny dolnej.

VASYLI International poświęcił ponad 30 lat na naukowe badania problemów związanych z chodzeniem po nienaturalnych, twardych i płaskich powierzchniach. Rezultatem tych prac są ortezy VASYLI – unikalne, opatentowane wkładki do butów zaprojektowane przez podiatrę Philipa VASYLI, aby skorygować kończyny dolne do ich naturalnej osi.

 

Jak dobrze dobrać wkładki?

 

Dobór wkładek poprzedza :

1 wywiad

2 badanie fizykalne w skład którego wchodzi:

  • sprawdzenie ruchomości stawu skokowego

  • sprawdzenie zgięcia grzbietowego pierwszego promienia

  • sprawdzenie ruchomości paliczka bliższego paluch w płaszczyźnie strzałkowej

  • sprawdzenie zakresu zgięcia grzbietowego stopy

  • badanie w pozycji neutralnej stawu skokowego

  • sprawdzenie obecności wysięków

  • diagnostyka funkcjonalnej szpotawości

  • sprawdzenie kondycji łuku podłużnego

  • diagnostyka cyklu chodu

 3 badanie na  podoskopie:

  • optyczna ocena stóp od strony podeszwowej w statycznym obciążeniu

  • ocena zmian skórnych

  • analiza przeciążeń

  • dokumentacja fotograficzna

4 badanie na plantokonturografie/ podografie zarówno w statyce jak i dynamice

 Wkładki przymierzamy do butów i robimy spacer w gabinecie. To pozwala już na miejscu zweryfikować nasz komfort.

Czy wkładki są skuteczne?

Prawidłowo dobrane wkładki wspierają biomechanikę chodu, stabilizują stopy, wspierają łuki stóp, absorbują wstrząsy, zapewniają komfort termiczny, mają zdolność redukcji nacisków od strony podeszew stóp powodujących odciski, modzele a także pieczenie stóp.

Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces leczenia i regeneracji. 

 

 

Cena: od 280 zł          

Czas trwania wizyty: 60 min


 

Badanie przesiewowe stóp

 

Zdrowie naszych stóp jest często bagatelizowane, mimo że to one codziennie dźwigają ciężar całego ciała i pozwalają nam cieszyć się pełną sprawnością ruchową.
 
Przesiewowe badanie stóp to prosta, szybka i bezbolesna metoda, która pomaga wykryć wczesne objawy problemów związanych z układem ruchu, wadami postawy, chorobami skóry i paznokci czy innymi schorzeniami.
 
Dlaczego warto wykonać przesiewowe badanie stóp?
 
1. Wczesne wykrycie problemów – Dzięki badaniu można zidentyfikować wady stóp, takie jak płaskostopie, haluksy, czy deformacje palców, zanim staną się przyczyną poważniejszych dolegliwości.
 
2. Zapobieganie powikłaniom – Problemy ze stopami mogą prowadzić do bólu kręgosłupa, kolan i bioder. Wczesna diagnoza pozwala uniknąć tych komplikacji.
 
3. Zdrowa skóra i paznokcie – Badanie pozwala również na ocenę stanu skóry i paznokci, co jest istotne w przypadku infekcji grzybiczych, modzeli czy odcisków.
 
4. Indywidualne podejście – Na podstawie wyników badania podolog może zalecić odpowiednie wkładki ortopedyczne, ćwiczenia korekcyjne czy specjalistyczną pielęgnację.
 
Jak przebiega badanie? Badanie przesiewowe stóp obejmuje:
 
  • Analizę biomechaniczną – ocenę postawy ciała, układu stawów i mięśni.
  • Diagnostykę stanu skóry i paznokci – w celu wykrycia infekcji, odcisków lub pęknięć.
  • Sprawdzenie obciążeń stóp – za pomocą specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, np. podoskopu lub plantografu. Całość trwa zaledwie kilkanaście minut, a wyniki i zalecenia otrzymasz od razu po badaniu.
 
Dla kogo jest to badanie?
 
  • Dla dzieci – aby wykryć wady postawy we wczesnym etapie rozwoju.
  • Dla dorosłych – szczególnie tych pracujących w pozycji stojącej, aktywnych fizycznie lub odczuwających dyskomfort w obrębie stóp i nóg.
  • Dla seniorów – w celu zapobiegania bólom wynikającym z naturalnego zużycia stawów i tkanek.
 
Zainwestuj w zdrowie swoich stóp! Nie czekaj, aż pojawi się ból lub inne dolegliwości. Umów się na przesiewowe badanie stóp i zadbaj o ich zdrowie. Skorzystaj z naszej profesjonalnej opieki podologicznej – zdrowe stopy to zdrowy krok na przyszłość!
Umów wizytę już dziś – Twoje stopy Ci podziękują! 
 
Cena: 120 zł           

Czas trwania wizyty: 20 min


 

KONTAKT 

Masz pytania?

Zadzwoń i umów się na wizytę

   Bolesława Chrobrego 14-16,

        58-301 Wałbrzych

   (+ 48) 784 176 461

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.